Možná si stejně jako já před pár měsíci neumíte představit, jak se takovým instruktorem jógy stát. Ráda bych vám řekla pár zásadních informací a něco o tom, jak jsem to měla já.
Bez certifikátu to nejde, nebo?
Instruktor jógy je živnost vázaná. Což znamená, že si nemůžeme udělat živnost bez daného vzdělání, které je akreditované ministerstvem.
Samozřejmě se zde najdou i tací, co riskují a učí bez certifikátu a jakéhokoliv pojištění, což opravdu nedoporučuji.
Abyste se mohli stát certifikovaným instruktorem jógy, potřebujete si zaplatit kurz, který má minimálně 150h a je akreditovaný MŠMT (ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy).
Můžete si také zvolit kurz 200h, který má k českému certifikátu navíc certifikát Yoga Allience, což je mezinárodní společnost, která sdružuje vzdělávací zařízení a instruktory jógy z celého světa. Budete tedy oficiálně RYT200. Což v praxi znamená, že můžete učit i v zahraničí a dělat si další vyšší kurzy.
Když už máte kurz 200h, můžete si udělat ještě kurz 300h, ve výsledku budete RYT 500. A takhle si můžete zvyšovat své vzdělání do aleluja různými semináři a kurzy. Nakonec budete ultra jogín.
Učit v zahraničí můžete i s certifikátem akreditovaným MŠMT (jen si připlatíte za verzi v angličtině), nepotřebujete nutně Yoga Allience. Někde si na něm ale potrpí a zas někde ho rádi nemají, liší se to studio od studia.
Živnost nebo na smlouvu?
Když máte certifikát, máte dvě možnosti. Buď si založíte živnost a nebo se domluvíte s daným studiem na smlouvě DPP. Živnost je ale častější.
Kurz instruktora jógy
✔ Kolik to stojí?
Kurz 150 hodin stojí okolo 20 000 Kč. Ceny se samozřejmě mění, podle toho, kdo kurz nabízí. Kurz 200 hodin už se většinou pohybuje okolo 30 000 Kč.
Můžete si i zažádat na pracovní úřad, aby vám kurz proplatili, ale musíte k tomu mít dobrý důvod. Já jsem moc nevěřila, že by mi to proplatili a byla jsem trochu v časovém presu, takže jsem to ani nezkusila, ale vím o pár lektorkách, kterým to úřad pravdu proplatil, takže to zkuste!
✔ Jak dlouho kurz trvá?
Kurzy obvykle trvají 5 až 6 měsíců, ale můžeme se setkat i s intenzivnějšími kurzy na měsíc. Většina škol nabízí kurzy víkendové (pátek, sobota, neděle), ale existují kurzy i ve všední dny.
✔ Jaký kurz si vybrat?
Pokud žijete mimo Prahu nebo Brno, předpokládám, že nemáte moc na výběr. Jestli se ale chytáte kurz absolvovat například právě v Praze, tak jste nejspíš zjistili, že je tu obrovský výběr.
Já doporučuji začít tak, že se přidáte do různých skupin na Facebooku, které se věnují józe. Často se tam toto téma rozebírá a lidé sdílí své zkušenosti, se kterou školou byli spokojení. Můžete je přímo kontaktovat a zeptat se, na to, co vás zajímá. Pokud už máte nějakou školu vyhlídnutou, doporučuji zajít na nějaké lekce jógy, těch učitelů, kteří vás budou učit. Můžete se tak snadno rozhodnout podle toho, kdo vám bude sedět více.
✔ Jak jsem si kurz vybrala já?
Ačkoliv jsem vám teď popsala super postup, jak si vybrat kvalitní školu, která vám dá, co očekáváte, tak já jsem se podle něho neřídila. Tlačil mě čas a já potřebovala kurz, který začíná v březnu. Vybrala jsem si jednu školu, ale bohužel kapacita už byla plná a mně nezbylo nic jiného než jít do školy, která se mi sice moc nezamlouvala, ale měla jako jediná stejný termín. Tenhle postup vážně nedoporučuju!
Pojištění instruktora jógy
Pojištění je věc, na kterou byste určitě neměli zapomenout. Může se lehce stát, že se na vaší lekci někdo zraní. Pro tyto situace je potřeba být dobře pojištěn. Jógová studia sice pojištěná jsou, ale vy jako externí pracovník studia musíte mít svoje vlastní pojištění odpovědnosti, protože to jejich se na vás nevztahuje. Co se týká pojistné částky, názory se různí. Můžete se setkat s doporučením pojistit se u fitness komory, ale jejich pojistná částka půl milionu je opravdu málo. Většinou slýchám takový zlatý střed – pojistná částka minimálně 3 miliony. Je na vás, co si vyberete, v tomto případě žádné dogma není.